Sposób rozliczania kosztów eksploatacyjnych pojazdów w 2019r. uległ istotnej zmianie. Nie każdego jednak ta zmiana dotyczy, w przypadku aut wykorzystywanych wyłącznie w działalności gospodarczej oraz z zachowaniem ewidencji przebiegu, wciąż będziemy korzystać z pełnego odliczenia VAT oraz pełnych kosztów uzyskania przychodu dla CIT. 

Uległy zmianie przepisy dotyczące rozliczania aut wykorzystywanych do celów mieszanych lub w przypadku spółek - w przypadku braku prowadzonej kilometrówki.

Przez koszty eksploatacyjne rozumiemy faktury np. za: paliwo, przeglądy, zakupy części do aut, serwis, opony, płyny do spryskiwaczy itp.


1) Leasing/najem długoterminowy (podstawa użytkowania samochodu)


Faktury za leasing auta lub długoterminowy najem z uwagi na podobną funkcję, w aplikacji oraz w księgach rachunkowych możemy ewidencjonować przy pomocy specjalnie utworzonej kategorii:


a) KATEGORIA: LEASING -> PODKATEGORIA: LEASING OPERACYJNY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ODLICZENIA 50% VAT, 


chyba, że istnieje podstawa do zastosowania 100% odliczenia VATu, w takim wypadku stosujemy podkategorię 
b) PODKATEGORIA: LEASING OPERACYJNY, Z MOŻLIWOŚCIĄ ODLICZENIA 100% VAT.


Przy stosowaniu ww. kategorii pamiętać należy o obostrzeniach w stosunku do aut, który wartość zakupu dokonanego po 1 stycznia 2019r. przekroczyła 150 000 zł.

Więcej informacji na temat zmian rozliczania samochodów od 2019 roku można uzyskać na naszym blogu pod adresem: https://blog.fakturomania.pl/zmiany-w-rozliczeniu-samochodow-w-2019/

lub kontaktując się z Krajową Informacją Podatkową działającą przy Ministerstwie Finansów dostępną pod numerem 22 330 03 30.


2) Tryb mieszany użytkowania auta lub brak prowadzonej "kilometrówki" - koszty eksploatacyjne (paliwo, serwis itp.)


2019 r.

KATEGORIA: WYDATKI NA POJAZDY => 
PODKATEGORIA: POJAZDY Z 50% ODLICZENIEM VAT, 75% CIT


2018 r.
KATEGORIA: WYDATKI NA POJAZDY => 
PODKATEGORIA: POJAZDY Z 50% ODLICZENIEM VAT 


3) Auto wykorzystywane jest wyłącznie w celach działalności gospodarczej oraz jest prowadzona ewidencja przebiegu lub auto jest specjalnego przeznaczenia


KATEGORIA: WYDATKI NA POJAZDY  => PODKATEGORIA: POJAZDY Z 100% ODLICZENIEM VAT