Niniejszy artykuł omawia w jaki sposób zaewidencjonować w Fakturomanii poniesiony koszt związany z opłatą sądową, zagadnienie poświęcone ogólnej tematyce kosztów zostało omówione w pokrewnym wpisie "Czym jest koszt oraz faktura kosztowa krok po kroku" znajdującym się pod adresem: https://pomoc.fakturomania.pl/support/solutions/articles/36000134433-czym-jest-koszt-oraz-faktura-kosztowa-krok-po-kroku
I. Różne rodzaje opłat sądowych
Na samym początku należy zwrócić uwagę na znaczącą różnicę między opłatą sądową przy rejestracji podmiotu, a opłatą sądową występującą przy zmianie/aktualizacji danych podmiotu, ta pierwsza będzie kosztem podatkowym, ta druga - może nie być kosztem podatkowym.
Większość opłat sądowych dokonywanych do Krajowego Rejestru Sądowego za czynności związane z postępowaniem przed Sądem Gospodarczym (poza postępowaniem rejestracyjnym spółki) można zaewidencjonować przy pomocy aplikacji w sposób przedstawiony w niniejszym wpisie.
Należy pamiętać, że ustawodawca stworzył negatywny katalog czynności, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodu dla osób prawnych, nie wszystkie zatem opłaty sądowe będą kosztem uzyskania przychodu dla spółki z o.o. Negatywny katalog kosztów znajduje się w ustawie o CIT a dokładnie w art. 16.
II. Wprowadzanie kosztu opłaty sądowej
Opłatę sądową będziemy w systemie ewidencjonować przy użyciu modułu kosztów wybierając w lewym menu "Koszty"(1) > "Dodaj koszt"(2).
1) Uzupełnianie danych dokumentu
W następnym kroku należy uzupełnić dane dokumentu, jednocześnie zalecamy Państwu dodawanie danych w kolejności od wprowadzenia kontrahenta do wprowadzenia pozycji.
Po uzupełnieniu dokumentu należy zapisać wprowadzony dokument (5).
2) Kontrahent
3) Dane podstawowe


W przypadku natomiast kosztu niepodatkowego, należałoby wybrać kategorię "Koszty niepodatkowe".
5) Pozycje

6) Opłata sądowa za założenie spółki z o.o. przy rejestracji w systemie S24:
Zazwyczaj w przypadku opłat sądowych S24, opłaty nie zostają uregulowane ze środków spółki, a ze środków udziałowca (płatność następuje kartą płatniczą).
Jest to spowodowane bezsporną okolicznością, że w momencie dokonywania takiej opłaty spółka nie posiada rachunku bankowego, o ile zatem w przypadku założenia podmiotu z pomocą notariusza taką opłatę sądową dokonuje się po założeniu już podmiotu i można ją pokryć w kasie Sądu, o tyle w S24 nie ma takiej możliwości.
Z tego względu w celu zaewidencjonowania płatności dokonanej przez udziałowca można postępować zgodnie z:
https://pomoc.fakturomania.pl/support/solutions/articles/36000134397-uregulowanie-p%C5%82atno%C5%9Bci-zap%C5%82ata-przez-wsp%C3%B3lnika-cz%C5%82onka-zarz%C4%85du-z-jego-%C5%9Brodk%C3%B3w-prywatnych-oraz-zwrot-%C5%9B